Tibetské léčivé zvukové cvičení pro ženy

Radiant Lotus Qigong – Čchi kung zářícího lotosu

index

Tento qigong byl předán Daisy Lee mistrem Jian Nan z Tian Shanu, hor v Tibetu. Je to cvičení pouze pro ženy, ale kvůli zachování energetické linie, byl jedním z hlavních předávajících muž. Daisy dostala oprávnění sdílet tento qigong se ženami na západě, aby jim mohla pomoci s jejich zdraví a léčením. Vibrace při zpěvu dokážou stimulovat rozbíjení stagnující nebo zablokované energie čchi v těle a stejně tak vyrovnávat a oživovat ženský hormonální systém. Poznávejte hloubku jednotlivých zvuků v těle… každý člověk má jedinečný hlas a tón pro otevření vlastního sebeléčivého potenciálu těla. Zpívání ve skupině může být velmi přínosná, nejen proto, že to je legrace sdílet zvuk s ostatními ženami, ale také tu je přínos vibrací, které přichází jak zvenku, tak zevnitř.
Některé dobré rady před startem:
1. Zvuky vycházejí ze spodního dantienu, ne z krku. Přijměte hloubku ve svém hlase a dovolte si být slyšet. Ženy mají často tendence být více yinové povahy, projevovat svoji ladnost a měkkost, ale často nejsou spojené se svojí vnitřní sílou. Použij vibrace v tomto zvukovém cvičení pro přijmutí jangové energie, „hrom a blesky“ to je také součást tebe… „duha“ přijde po té!
Pokud naopak vnímáš, že jsi více jangové povahy a věci řešíš až moc energicky a silou, užívej si naopak jemnost zvuků a vlož do nich svoji vnitřní krásu.
2. Měj uvolněnou čelist jak jen je to možné… nemělo by tu být jakékoli nepohodlí, když děláš toto cvičení. Pokud ho vnímáš, značí to, že jsi moc v napětí nebo že se moc snažíš. Připomeň si uvolnění a povol spodní čelist, uvolni mysl a ponoř se do vibrací jednotlivých zvuků.
3. Používej záměr mysli na jednotlivé oblasti působení energie qi – podpoříš tím léčivé efekt.
4. Dělej toto cvičení 1 denně, pokud cvičíš i jiná cvičení a není prioritou práce s ženským hormonálním systémem a ženskými orgány, 3 krát týdně stačí pro udržení energie v harmonii.
5. A na závěr … dělej vše s radostí! Ačkoli někdo může mít vážné zdravotní potíže, ne-moc člověka vždy vede k pozorování a uvědomění si, kde v jeho životě energie začala brzdit přirozené proudění vnitřního štěstí. Použitím zvukových vibrací pomáháš ´dát hlas´ tomu, co bylo potlačené, uvolnit energii do celého těla a dát mu prostor pro postupné znovu ozdravení.
Cvičení:
Individuální poznámky
Vždy stejná začáteční pozice
Zvuky opakujeme nejméně 7 krát
1. zvuk – ong – pomáhá pro horní potíže s dýcháním , oživuje prsa a srdce, uvolňuje napětí horní části těla –
2. zvuk – aaa – důležitý při veškerých potížích s dělohou, rozvibrovává celou spodní část těla – zvuk z bodu chui jin mezi nohama – do dělohy
3. zvuk – luu – vibrace jdou do celého trupu a může rozbíjet stagnace prsou, srdce a plic – prsa tlačíme jemně od sebe – energie koluje zevnitř ven
4.zvuk – – výborný při rozbíjení stagnací tkání prsou a lymfatických cest – prsa lehce k sobě – energie zvenku dovnitř
5. zvuk – – obnovuje přirozené propojení hormonů prsou a vaječníků, představujeme si záři, jak celý systém propojuje
Postupem času bude tvůj hlas stále silnější a vydržíš ve zvuku mnohem déle, zvětší se dechová kapacita plic a tím i životní energie.
6. zvuk – jíí – jako když se usmíváme, tón je přirozeně malinko vyšší
– obnovení toku hormonů v druhém směru
7. Uzavírající pohyb v tichu – úsměv do orgánů – před srdce – trojúhelníček na dělohu – spojit energii dělohy s energií prsou – spojit znovu ruce před srdcem – zpět na dělohu
Cviky cvičíme vždy všechny dohromady, jen pokud máme závažnější zdravotní potíž, je možné cvičit některé častěji. Pokud známe úvodní pohyb, který předchází každému zvuku, můžeme si tento pohyb představit a zpívat zvuky například v autě, pokud potřebujeme zpívat co nejčastěji. V případě normálního cvičení si uděláme na sebe čas a v klidu vestoje či vsedě rozvibrujeme celé naše tělo Tibetským hlasovým cvičením.
Zdroj materiály Daisy Lee
Petuka Arcimovičová